نکات مهم خرید شیرآلات و اصطلاحات بازار
نکات مهم خرید شیرآلات و اصطلاحات بازار

نکات مهم خرید شیرآلات و اصطلاحات بازار

شیرآلات معمولاً بصورت کلی یا یک ست کامل خریداری میشوند. یک ست کامل شیرآلات معمولاً شامل:

شیرتوالت، شیر دوش ( حمام ) ، شیر روشویی ، شیر ظرفشویی ( سینک ) میباشد.

همچنین شیرظرفشویی ممکن است با علم ثابت یا علم متحرک که اصطلاحاً شاوری گفته می شود خریداری شود.

شیرهای پیسوال نیز در سایزهای یک دوم (۱/۲) وسه هشتم (۳/۸) در بازار موجود بوده و باید به پلاستیکی یا برنجی بودن آن توجه داشت.

برخی از شیرهای پیسوال در بازار تصفیه دارهستند که باعث افزایش طول عمر شیرآلات شما می شود پس از این نکته بسیار مفید و کمک کننده به سادگی نگذرید .

بسیاری از برندهای معروف جهان برای کاهش هزینه های تولید و البته ارزان شدن محصولاتشان با استفاده از شرکتهای تولیدی چینی تحت لیسانس، محصولاتشان را روانه بازار هدف میکنند.

بنابراین نمیتوان زیاد به نامهای کشورهای اروپایی در این صنعت دل بست.

برای خرید شیرابتدا نوع شیررا باید مشخص کنیم که بستگی به محل مصرف دارد.

امروزه شیرآلات اهرمی محبوبترین نوع است.

اما برای مکانهای عمومی یا مکانهایی که بحث صرفه جویی آب اولویت دارد باید به سراغ شیرهای پدالی و چشمی رفت .

اگر به دنبال شیرآلات ارزان قیمت هستیم و سهولت استفاده زیاد برایمان مهم نباشد شیرهای واشری توصیه میگردد.

امروزه شیرهای تک اهرمی با قابلیت جدا شدن سر شیر (شلنگی) برای آشپزخانه و شیرهای تک اهرمی ایستاده برای سرویس روشویی استفاده میگردد و دیواریهای اهرمی مناسب سرویس بهداشتی هستند.

هم اکنون در کمتر آشپزخانه ای شیرهای دیواری را میبینیم. مگر اینکه به سفارش مشتری این نوع شیر استفاده شده باشد، آن هم برای همخوانی با دیگر جزئیات ساختمان.

بنابراین عرف بازار هم اکنون این گونه است که شیرهای ایستاده دارای کاربردی دو منظوره در بخشهای مختلف ساختمان هستند بطوری که هم در آشپزخانه کاربرد دارند و هم در روشویی سرویس بهداشتی اما مدلهای دیواری معمولاً در سرویس بهداشتی استفاده خواهند شد.

کارشناسان معتقدند در مدلهای دیواری با توجه به اینکه محل خروج آب با ارتفاعی نسبتاً زیاد نسبت به سینک ظرفشویی نصب خواهد شد، موجب پاشش آب به اطراف شده و معمولاً مورد استقبال قرار نمیگیرد.

نکته مهم دیگری که در هنگام خرید باید مورد توجه قرار داد این است که در مورد شیر سینک، آشپزخانه و روشویی سوراخهای تعبیه شده روی سینک مطابق شیر خریداری شده باشد یا از صفحه های زیر شیر مناسب استفاده کنید تا از حفره های اضافی پشتیبانی کند.

نکته مهم دیگر خدمات پس از فروش است. که عموما شیرآلات استاندارد برای رفاه حال مشتریان این خدمات را ارایه می دهند .

هرچند شیرآلات بهداشتی در ذهن ما از ساختمان ساده ای برخوردارند اما با توجه به گسترش و تنوع مدلهای گوناگون در جهان و استفاده از برخی فناوری های نوین در این نوع لوازم کم کم وقت آن رسیده که برای انتخاب نمونه مورد نظرمان به خدمات پس از فروش آنها نیز توجه ویژه داشته باشیم ،

چون نه تنها کیفیت لعاب و روکش و جنس کارتریج ( مغزی ) این لوازم باید قابل اعتماد باشد بلکه تهیه و تعویض قطعات یدکی نیز باید برای انتخاب خریداران مورد نظر باشد.

بنابراین بهترین گزینه این است که قبل از خرید ، به کارخانه تولید کننده شیر مورد نظر و البته کشور سازنده یا وارد کننده آن و خدمات پس از فروش و گارانتی آن دقت کنیم چون در صورت ایجاد مشکل اگر این عوامل برای شما وجود نداشته باشد ممکن است مجبور به تعویض کل شیر گردید.

به عنوان مثال در برخی شیرها کارتریج خاصی به کار رفته که در صورت خراب شدن آنها اگر توان تهیه آنها را در بازار داخلی کشور نداشته باشیم مجبور خواهید شد که کل شیر را تعویض کنید که برای شما تجربه ای گران خواهد بود.

البته این تنها نقطه ضعف نیست بلکه با توجه به تنوع کنونی بازار و ورود تکنولوژیهای الکترونیک در برخی شیرآلات اگر از برندهایی که به صورت عمده وارد ایران نشده اند و خبری از نمایندگی آنها نیست خرید کرده باشید باید آمادگی این مشکلات را داشته باشید.

بنابراین خدمات پس از فروش به اعتقاد بسیاری از کارشناسان مهمترین عامل در هنگام خرید است.

با توجه به تنوع گسترده بازار فروش شیرآلات ساختمانی در سراسر جهان بدون تردید برخی از طرحها دارای لوازم و تجهیزات جانبی هستند مثل شیرآلاتی که همزمان قابلیت اتصال به سیستم تصفیه آب را دارند یا آنهایی که برای پر کردن قابلمه شیر مجزا در کنار سینک برایتان مهیا کرده اند.

اما باید به این نکته توجه داشت که هرچقدر لوازم جانبی شیرآلات بیشتر باشد، اگر این لوازم جانبی دچار نقص شوند، مشکلات بیشتر خواهد شد.

از گذشته های دور تاکنون استفاده از شیرآلات طلایی نشانه طبقه اجتماعی بالا یا ثروت افراد بوده است.

اما امروزه استفاده از تزئینات بدلی مثل نگینها و تجهیزات اضافه در شیرآلات توانسته راه شیرهای تزئینی و زیبا را به منازل اقشار متوسط جامعه نیز باز کند .

اما باید توجه داشت هرچند که این تزئینات سبب زیبایی بیشتر محصولات میگردد ولی هزینه نگهداری از این نوع شیرآلات به مرور زمان بیشتر از هزینه خرید آنهاست.

شیرآلات امروزه در رنگ های مختلفی در بازار ارائه داده می شوند .

که پرفروش ترین رنگ آن کروم می باشد ، از رنگهای دیگر میتوان به طلای براق ، طلای مات ، سفید طلایی ، سفید کروم ، استیل مات ، زیتونی ، رزگلد ، تمام سفید ، تمام مشکی و… اشاره کرد .

هنگام نصب محصول و نیز در طول استفاده از ان باید مراقب ابزار و وسایل سخت یا تیز و برنده باشید .

به هیچ عنوان برای تمیز کردن شیرآلات از شوینده های اسیدی و قلیایی استفاده نکنید زیرا شیرآلات شما از گارانتی خارج می شود بنابراین برای جرم زدایی و رسوب گیری شیرآلات از دسمال نرم و سرکه رقیق شده با اب استفاده نمایید .

با توجه به قیمت های عجیب و غریب و نجومی در بازار سعی کنید با مراقبت از شیرآلات خود طول عمر آنها را افزایش دهید تا هزینه اضافی ای به خرج خانه خودتون اضافه نکنید.

نکات مهم خرید شیرآلات و اصطلاحات بازار