نحوه باز کردن شیر اهرمی و تعویض کارتریج
نحوه باز کردن شیر اهرمی و تعویض کارتریج

این نوع شیرآلات به حدی متداول است که بدون این که متوجه باشید در روز چندین وچند بار انها را مشاهده واز آن استفاده میکنید در این مطلب ما به شما نحوه باز کردن شیر اهرمی و تعویض کارتریج را آموزش میدهیم .

کارتریج

کارتریج قطعه ای پلاستیکی در داخل انواع شیر اهرمی روشویی، آشپزخانه و … است که برای کنترل شدت جریان آب استفاده می شود. فروش و قیمت کارتریج شیراهرمی براساس سایز و نوع شیر می باشد. عموما در کشور ما شیرآلات بهداشتی استاندارد با کارتریج ۳۵ و۴۰ در بازار عرضه میشود اما کارتریج در اندازه های ۲۵ .۳۵٫۴۰و۴۵ موجود میباشند و همانطور که پیداست هر چه کارتریج بزرگتر باشد خروجی آب نیز بیشتر است  مغزی شیر اهرمی با برندهای سدال Sedal، ستیکو Sitco، دی ان DN و…عرضه می شود .

نحوه باز کردن شیر اهرمی و تعویض کارتریج
۳۵/۴۰mm ceramic disc cartridge

تعویض کارتریج

نحوه باز کردن شیر اهرمی و تعویض کارتریج :

از انجا که کارتریج انواع مختلفی دارد به شما توصیه میکنیم که برای تعویض کارتریج ان را از تولید کننده که خرید شیرآلات از اوانجام گرفته و یا پس از مشاوره با کار شناس تهیه کرد تا نوع درست آن استفاده گردد

کارتریج یا مغزی شیر اهرمی در کیفیت و عمر شیرالات بسیار اهمیت دارد. چکه کردن شیر اهرمی، عدم بسته شدن کامل و یا سفت شدن شیراهرمی عمدتا بدلیل خرابی کارتریج شیراهرمی است که باید تعویض گردد. در قسمت زیر روش تعویض مغزی پلاستیکی یا کارتریج شیر اهرمی  را شرح می دهیم.

در ابتدا بهتر است با قطعات شیراهرمی و محل قرار گیری کارتریج شیرمخلوط اهرمی آشنا شویم.

اولین قدیم برای تعویض کارتریج شیراهرمی، بستن شیر اصلی زیر سینک است تا جریان اب قطع گردد.

برای باز کردن شیراهرمی ابتدا باید نگین روی دسته (نشانگر جهت آب گرم و سرد در جلو یا پشت دسته شیر) شیر را با استفاده از چاقو یا پیچ گوشتی خارج کنیم.

نحوه باز کردن شیر اهرمی و تعویض کارتریج

نحوه باز کردن شیر اهرمی و تعویض کارتریج

در پشت این قطعه، پیچی است که می توان با استفاده از آچار الن یا پیچ گوشتی آن را باز کرد.

توجه داشته باشید هنگام باز کردن پیچ اهرم باید در بالا قرار بگیرد. پس از باز کردن پیچ دستگیره را به سمت بالا می کشیم تا از جای خود خارج شود.

کارتریج شیر قابل مشاهده است اما برای خارج کردن آن دوقطعه دیگر باید بازشود.

در مرحله بعدی کاور قسمت رویه(کاور کارتریج) را با چرخاندن بیرون می آوریم و سپس مهره برنجی (مهره کارتریج)  را با استفاده از آچار باز خواهیم کرد.

حال می توانیم کارتریج (مغزی شیراهرمی) را خارج کنیم.

هنگام تعویض مغزی شیرمخلوط دقت کنید که دو برجستگی کارتریج باید در ۲ گودی داخل شیراب قرار گیرد.

پس از تعمیر کارتریج، قطعات باز شده را به همان ترتیب باز کردن می بندیم..

نحوه باز کردن شیر اهرمی و تعویض کارتریج